How a lot is that celery? And people cucumbers?
What number of instances have you ever purchased greens or fruit and by no means acquired round to consuming it earlier than they wanted to be discarded? We’ve all achieved it. However a minimum of most of us didn’t spend upwards of $20 for mentioned tossed fruits and veggies, proper?
One TikTok creator has been sharing movies to point out the insane costs she’s discovered at “bougie” grocery chain, Erewhon, and her social media followers are shocked!
Many Complain About Costs In The Common Grocery Retailer, However Erewhon Takes The Cake – And An Costly One At That!
Makes you do a double-take, doesn’t it? Seeing a label on a field of cut-up greens or fruit that’s within the vary of $20 to $30 simply feels improper. TikTok creator Vanessa, who goes by vanessaleen on the app, is sharing the data she’s come throughout whereas purchasing in what many name a “boujie” grocery retailer – Erewhon.
In a video shared about two weeks in the past that’s pinned to the highest of Vanessa’s TikTok web page, she shares the surprising information about how a lot a field of sliced cucumbers value at Erewhon. The video has obtained greater than 6.4 million views and almost 3,00 feedback.
The video merely reveals the field of sliced cucumbers and the fee. The label reads: 2.865 lb, $9.49 lb, $27.19. Within the caption, Vanessa guessed that it could value $9, so she was fairly off.
@vanessaleen I guessed $9 😂 #erewhon #erewhonmarket #erewhonhaul #erewhonprices #fypシ #foryou_ ♬ Lovin On Me – Jack Harlow
“As somebody who will not be from the U.S. I don’t imagine Erewhon is actual, nobody can persuade me in any other case,” one follower wrote within the feedback.
One other added, “Had been they minimize by Kendall Jenner or one thing for that value they higher be. 😅”
In one other video, Vanessa shares the worth of a field of chopped celery. At just below three kilos, Erewhon’s celery is $26.95!
@vanessaleen Replying to @jirusmoe keep for the christmas dishes.. #erewhonhaul #erewhonmarket #erewhon #guesstheprice #guess #celery #fypシ #foryou_ ♬ Ethereal – Txmy
Many viewers needed to know who wants that much-chopped celery, which looks like a really legitimate query! Others simply needed to know why every part is so overpriced there. After which some complained concerning the quantity of plastic the shop is utilizing for the crazy-priced veggies.
“They’re mainly out of their minds at this level.. simply because they will,” one viewer shared. One other added, “I must work virtually two hours to get that celery.”
It’s Not Simply Veggies That Are Overpriced At Erewhon!

Vanessa additionally shared another meals and their unbelievable costs. In a single video she shares a jar of cream of spinach soup that prices $49 for simply 32 ounces of soup.
@vanessaleen Replying to @AA thanksgiving version. Giveaway on my web page rn #erewhon #erewhonmarket #erewhonhaul #guess #guesstheprice #thanksgiving #thanksgivingsides #fypシ #foryou_ ♬ Thanksgiving Theme – Vince Guaraldi Trio
One particular person needed to know concerning the “bottle deposit.”
“Is the $3 bottle deposit a part of the $49 or a further $3? 😳,” they requested. One other viewer responded, “Most likely further on the register 😭 that’s how my can deposits work in my state,” and one other added, “Wait you don’t even get to maintain the jar for that?”
Viewers appear to actually benefit from the recreation of attempting to guess the worth, with one follower saying, “I like this. That is like bougie meals Jeopardy.” However on the identical time, most individuals can’t imagine that is actual life and that folks truly pay these vastly inflated costs for meals that may value rather a lot much less at one other retailer.
@vanessaleen Replying to @Jackie not jiff #erewhonhaul #erewhonmarket #erewhon #guesstheprice #foryou_ #fypシ #almondbutter ♬ Écoute Chérie – Vendredi sur Mer
In a video exhibiting the price of an 11-ounce jar of almond butter being $18, viewers thought perhaps the high-priced brainwashing was working.
“Is {that a} whole lot or have they brainwashed me 🤷🏼♀️,” one particular person mentioned. “Whaaat that may’t be proper. Solely 18 for almond butter? I guessed 50,” mentioned one other.